Zaujímavosti o potravinách

ciernohorsky rezen so zemiakmi_detail

Kuchyňa ŠARIŠ PARKu používa vždy čerstvé suroviny, plodiny pestované na Slovensku, od slovenských výrobcov a dodávateľov. Medzi najčastejšie používané plodiny patria zelenina a strukoviny.

Zemiaky
Zemiaky sú v našich zemepisných šírkach tradičným pokrmom, a nie je dôvod sa im vyhýbať. Obsahujú vysoké množstvo karotenoidov. Sú to rastlinné zložky schopné odstraňovať z tela bunky narušené každodenným negatívnym vplyvom vonkajšieho prostredia. Rovnako pomáhajú telu zbavovať sa buniek opotrebovaných náročným fyzickým tréningom športovcov. Zemiaky sú tiež bohatým zdrojom vitamínu E, ktorý je nevyhnutnou formou prevencie pred vplyvom voľných radikálov. Tento druh zeleniny obsahuje vysoké množstvo draslíka, ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie svalovej hmoty. Draslík je potrebný aj pre správne kontrakcie svalov, prenosy nervových vzruchov, zdravé kosti, udržanie optimálnej hladiny vody v organizme a optimálny krvný tlak. Zaujímavosťou je, že zemiaky obsahujú viac draslíka ako banány. Jeden priemerne veľký zemiak dodá organizmu 10% dennej potreby vlákniny. Meď obsiahnutá v zemiakoch je prospešná pre svalovú hmotu, a to tým, že asistuje pri vytváraní spojivových vlákien ako napríklad kolagénu. Ten je nenahraditeľným pre udržiavanie zdravého a výkonného svalstva a pružnej pokožky. V neposlednom rade zemiaky uľahčujú dýchanie. Quercetín, fytonutrient – látky nachádzajúce sa v určitých druhoch zeleniny, sa ukázali ako pomocníci v boji proti alergiám, sennej nádche či astme.
Jedlá zo zemiakov ponúkané v ŠARIŠ PARKu: Zemiaková kyslá polievka, Zemiakový prívarok s karbonátkom, Pirohy, Halušky, rôzne prílohy a množstvo iných jedál.

Hlávková kapusta
Kapusta hlávková patrí medzi obľúbené zeleniny a dá sa povedať, že zemiaky a kapusta sú od nepamäti k našimi národnými jedlami. To vo zvýšenej miere platí o východnom Slovensku. Kapusta hlávková biela obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, K, U, soli kyseliny fosforečnej, vápnik, draslík, horčík, železo, enzýmy a glykozidy. Má minimum kalórií a je plná vitamínov. Zasýti vás, pomôže vám schudnúť a posilní vašu obranyschopnosť.
Jedlá z hlávkovej kapusty v ŠARIŠ PARKu: Kapustová polievka, Fliačky s kapustou a iné.

Brokolica
Pre vysoký obsah vitamínov a biologické vlastnosti je brokolica veľmi cenná zelenina. Ľudský organizmus výrazne ochraňuje proti voľným radikálom, toxickým a rakovinotvorným látkam. Možno ste to nevedeli, ale brokolica obsahuje viac vitamínu C než citrusové plody, vrátane citrónu. Ďalej tu nájdeme vitamíny E, B1 a B2. Brokolica je tiež bohatá na beta-karotén a kyselinu listovú. Z minerálnych látok je tu bohato zastúpený draslík, vápnik, fosfor a síra. K dôležitým kladom brokolice patrí i skutočnosť, že táto zelenina je veľmi jemná a ľahko stráviteľná. Vhodná je pre ľudí na redukčnej diéte i pre malé deti.
Jedlá z brokolice ponúkané v ŠARIŠ PARKu: Brokolicová polievka, Zapekaná brokolica a iné.

Šošovica
Šošovica je bohatým zdrojom vápnika, železa, selénu, fosforu, zinku, vitamínov B1, B2, B6. Obsahuje 3-krát viac vápnika než obilniny a 7-krát viac železa než špenát. Zo všetkých strukovín je šošovica najbohatšia na bielkoviny (24 – 25 %) a obsahuje najmenej tukov (0,6 %). V kombinácii s celozrným chlebom dodáva telu plnohodnotné bielkoviny. Obsahuje vlákninu, ktorá podporuje činnosť čriev a pomáha pri zápche. V porovnaní s fazuľou je ľahšie stráviteľná, lebo obsahuje podstatne menej trieslovín. Kvôli svojim vynikajúcim nutričným hodnotám je šošovica veľmi cennou potravinou aj pre vegetariánov. Ak potrebujete znížiť hladinu cholesterolu v krvi alebo ak chcete predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam, odborníci na výživu odporúčajú konzumovať šošovicu pravidelne. Šošovicové jedlá sa hodia na zimné obdobie: zasýtia a dodajú telu potrebnú energiu.
Jedlá zo šošovice v ŠARIŠ PARKu: Šošovicová polievka s údeným mäsom, Šošovicová kyslá polievka a iné.

Ďalšie, často používané a veľmi zdravé suroviny v kuchyni ŠARIŠ PARKu:
- pór
- špenát
- zeler
- mrkva
- petržlen
- kaleráb
- cesnak
- cibuľa
- chren
- fazuľa
- vnútornosti
- tatarčaná múka (pohánková múka)
- tofu syr
- kyslá kapusta
- ai.

Poznámka: zdroj informácií – internet.

Stravovanie
salaš
reštaurácia
koliba
vínna pivnica
terasa
party stan
salóniky
sypanec
múčna výroba
mäsová výroba
Ubytovanie
penzión
drevenice
ohrada pre zvieratá a jazdiareň
detské ihrisko
Relax
wellness - saunový svet
bazén s atrakciami
masáže
tenisový kurt
Pre firmy
reštaurácia
koliba
vínna pivnica
party stan
salóniky
školiaca miestnosť
humno
amfiteáter
Pre rodiny
reštaurácia
koliba
vínna pivnica
party stan
salóniky
humno
detské ihrisko
Copyright © 2009-2017 ŠARIŠ PARK | Investor MART – SK, s.r.o. | Webdesign a redakčný systém dodáva MANETI

ŠARIŠ PARK, Železničná 1900, 082 21 Veľký Šariš | recepcia@sarispark.sk | +421 51 747 04 22